2017

Kvinnor 10 km

Plac Tid Nr Namn, Klubb
  1    52:58.3 10006 My Barkensjö
  2    53:26.9 10107 Josefin Öman
  3    53:37.5 10001 Julia Willén
  4    53:58.5 10009 Jenny Segersten
  5    54:12.7 10014 Karin Björkblom
  6    54:32.1 10025 Camilla Niklasson, Folkets Bio
  7    54:59.8 10019 Mariana Ljunggren
  8    57:48.9 10011 Therese Arvidsson
  9    59:16.5 10012 Landa Dahlsten
 10    59:55.8 10018 Tina Johansson, Lonesome Runners
 11    59:57.9 10008 Linnéa Agha
 12  1:00:09.2 10017 Ann-Charlotte Aghamn, Lonesome Runners
 13  1:01:30.1 10015 Lotte Rørtoft-Madsen
 14  1:01:49.4 10020 Louise Saaranen
 15  1:03:10.2 10007 Anna Sellén
 16  1:03:32.9 10106 Johanna Bernhardsson
 17  1:07:46.6 10101 Ingela Giss
 18  1:13:35.8 10013 Sofia Lann

Män 10 km
Plac Tid Nr Namn, Klubb
  1    30:39.4 10053 Mikael Ekvall, Strömstad Löparklubb
  2    32:01.7 10080 Gabriel Steffensen, Mölndals AIK
  3    36:25.1 10081 Robin Lindgren, Örgryte IS
  4    37:27.4 10105 Tobias Jäger
  5    37:36.0 10115 Johannes Öhlin, Solvikingarna
  6    37:45.1 10092 Staffan Sundvall, Solvikingarna
  7    42:04.3 10074 Martin Sahlin, Umekamraterna
  8    42:06.0 10090 Axel Vikengren
  9    42:28.7 10108 Axel Sundberg
 10    42:59.7 10109 Markus Esbjörnsson, Vegan Runners IK
 11    43:05.8  5228 Adam Nyström
 12    43:52.1 10116 Karl Jacobsson
 13    44:16.5 10028 Kim Svensson, Team Tagine
 14    45:05.6 10114 Mohammad Jamali
 15    45:24.4 10093 Aron Mathiasson
 16    45:33.5 10069 Mattias Luks, Vegan Runners IK
 17    46:18.8 10067 Andreas Hartman, Lilla Bäcken
 18    46:40.6 10113 Eyd Mohammad
 19    46:41.7 10091 Gustaf Andersson Törner
 20    46:57.5 10035 Tom Dahlström, Vegan Runners IK
 21    47:11.0 10099 Pierre Ekvall, Strömstad löparklupp
 22    47:13.3 10065 Alexander Ling, Västra Frölunda
 23    48:00.6 10054 Per Hjalmarson, Socialistiska Partiet
24 48:10.4 10051 Magnus McKay 25 48:12.5 10086 Karl Tellander 26 48:37.6 10032 John Engström 27 48:38.3 10050 Ulf Littorin 28 48:38.6 10088 Jakob Albertsson 29 49:15.8 10094 Joakim Kilner, Proletären FF 30 49:30.5 10112 Abbas Rahimi 31 49:31.2 10040 Viggo Segersten, Vegan Runners IK 32 49:43.6 10039 Johan Jensen 33 49:49.0 10118 Johan Ulff 34 50:00.5 10038 Zoltan Tiroler 35 50:30.4 10029 Pontus Wernersson 36 50:53.8 10070 Lars Åred 37 50:55.0 10098 Tony Ekvall, Strömstad Löparklubb 38 52:10.8 10082 Gunnar Eriksson, Lonesome Runners 39 52:21.1 10058 Allan Gerdin 40 53:37.7 10059 Abdishakur Ali, Lonesome Runners 41 53:40.1 10077 Dennis Olsson 42 53:43.4 10073 Håkan Gustafsson 43 54:02.9 10111 Olof Gradin 44 54:08.8 10095 Jens Halldin 45 54:35.5 10089 Amir Kaukovic 46 54:49.0 10066 Erik Sundfelt 47 55:12.5 10030 Svante Welin 48 55:21.2 10102 Lars-Olof Månsson, Solvikingarna 49 56:12.1 10044 Mats Friberg 50 56:39.4 10100 Finn Ternrud 51 57:50.0 10060 Olle Lundkvist 52 58:05.3 10071 jan grawem 53 58:07.8 10097 Ingemar Lund, Svensk-Kubanska Göteborg 54 58:32.6 10068 Achim Rödner 55 58:43.4 10061 Majd Alsairafi, Proletären FF 56 58:46.7 10084 Felix Falk, Ship to Gaza 57 59:10.5 10076 Walter Martínez, Salvadoranska Kulturförening 58 59:11.1 10055 Tommie Eriksson 59 59:21.6 10110 Mikael Nilsson 60 1:00:15.9 10063 Tuomo Saaranen, OK Skogshjortarna 61 1:00:21.6 10046 Gabor TIroler 62 1:01:15.7 10104 Gabriel Olmås 63 1:02:21.2 10056 Ola Kuremyr, Kungsgårdens SK 64 1:02:24.1 10047 jan Mathisen 65 1:44:42.7 10117 Tony Hökklo

Övriga 10 km
Tid Nr Namn
1:03:48.1 10096 Malte Magnusson

 



Kvinnor 5 km
  Plac     Tid          Nr           Namn, Klubb
1    23:33.4  5191 Malin Wiberg
  2    24:50.6 10010 Karin Emanuelsson
  3    25:34.6  5168 Nathalie Alvarado, Blatte United
  4    27:10.0  5139 Malin Andersson
  5    27:10.3  5145 Linnea Nissling
  6    27:21.6  5188 Marit Stockfelt, Bergsjöskolan
  7    27:31.5  5221 monika sundin
  8    27:45.5  5162 Stina Ekvall
  9    27:55.1  5196 Liliana Juarez, Salvadoranska Kulturförening
 10    28:05.0  5236 Adele Palm
 11    28:25.6  5154 Hanna Jadenius, Proletären FF
 12    28:32.2  5202 Anna Bjurklint
 13    28:36.9  5178 Stella Månevik, PRO Lysekil
 14    28:54.7  5210 Sofia Nankler, Solvikingarna
 15    28:59.8  5244 Frida Nowotny
 16    29:05.1  5209 Louise Thorn, Emmaus Björkå
 17    29:13.1  5218 Jenny Karlsson
 18    29:16.6  5250 Carina Örgård
 19    29:18.2  5234 Malin Svensson
 20    29:46.9  5142 Rebecca Gustafson
 21    29:55.7  5153 Annika Aurell
 22    29:58.0  5238 Anki Olsson
 23    29:58.3  5200 Emelie Sarenmalm
 24    30:02.0  5245 Alice Persson
 25    30:26.0  5197 Mandi Juarez, Salvadoranska Kulturförening
 26    30:28.0  5140 Lisa Eurenius
 27    30:38.3  5215 Matilda Juhlin
 28    31:02.4  5137 Matilda Törnqvist, Törner
 29    31:05.2  5214 Marie Albertsson, Kulturföreningen sticket
 30    31:16.7  5176 Åsa Olsson
 31    31:36.8  5179 Lena Warberg
 32    31:38.1  5204 Anna-Clara Persson, Folkhögskolan i Angered
 33    31:45.8  5173 Sara Svedberg, Blatte United
 34    31:47.9  5164 Maja Sjöström
 35    31:48.7  5165 Pia Olmås
 36    32:04.3  5205 Ester Egle
 37    32:27.0  5219 Jenny Köhler
 38    32:29.7  5163 Andrietta Pettersson, OK Kroppefjäll
 39    32:33.2  5150 Julia Gajvi
 40    32:33.4  5134 Alexandra Wedin
 41    32:55.0  5222 Anna Gyberg
 42    32:55.5  5175 Teresia Norring Baude
 43    33:02.6  5185 Anna Erwast, PFF
 44    33:23.2   526 Anette Lundberg
 45    33:25.9  5133 Ingrid Nilsson
 46    33:43.6  5157 Marit Kalleson
 47    34:12.3  5208 Kristin Ivarsson, Emmaus Björkå
 48    34:27.7  5199 Sarah Hessle, Bara för att jag kan
 49    35:18.4  5161 Marie Baude
 50    35:20.6  5129 Catarina Cramér
 51    35:25.8  5186 Carina Bergström, Bergsjöskolan
 52    35:30.0  5201 Camilla Karlsson
 53    35:42.9  5156 Ellen Eklund
 54    35:43.4  5212 Eva Rudström
 55    35:45.5  5146 Monika Widegren, PFF
 56    36:12.3  5147 Sara Landolsi
 57    36:30.0  5192 Hervor Björne, Umekamraterna
 58    36:35.2  5127 Ann-Catrine Heden
 59    36:36.2  5198 luisa garcia
 60    36:49.1 10023 Judit Sundström, Kampen Fortsätter
 61    37:09.7  5138 Yvonne Eriksson, Jonsereds löparklubb
 62    37:19.0  5255 Angelika Andersson
 63    37:50.1  5194 Iris Arévalo, Salvadoranska Kulturförening
 64    37:50.5  5149 Hanna Olvhammar
 65    38:23.6  5184 Evelina Orrlöv
 66    38:26.4   589 Elisabeth Bjurklint
 67    39:47.2  5217 Thanaa Morshed, Ship to Gaza
 68    40:19.3  5152 Berit Ölander
 69    40:35.4  5148 Sofia Wern
 70    40:47.7  5169 Marina Alvarado, Blatte United
 71    41:26.4  5158 Selda Anacleto
 72    43:58.9  5151 Anne Reitz
 73    45:43.6  5167 Irmeli Alvarado, Blatte United
 74    46:36.9  5190 Maria Dahlen
 75    46:37.9  5155 Toraa Jacobsson
 76    46:38.6  5203 Mona Tahmas, Folkhögskolan i Angered
 77    49:42.9  5206 Moa Björnerås, Gröna Vägen CK
 78    49:43.2  5207 Karin Johansson, Gröna Vägen CK
 79    57:50.9  5123 Catarina Stymne


Män 5 km

Plac Tid Nr Namn, klubb
  1    17:04.6  5108 Nuray Yassin, Ullvei fk
  2    18:02.8  5055 Karar Kameol, Ullevi FK
  3    18:21.2  5052 Ahmed Abdullahi, Ullevi FK
  4    18:25.5  5059 Alexander Waerme, Ullevi FK
  5    19:21.3  5241 Niklas Israelsson, Axa Sportsclub
  6    20:14.3  5015 Mikael Lyckeklint, 1984
  7    20:28.3  5053 Abdirahman Ali, Ullevi FK
  8    22:02.8  5110 Ralph Peeker, Triathlon Väst
  9    22:14.9  5230 John Strömqvsit
 10    22:16.7  5242 Ivan Magnusson
 11    22:18.7  5102 Simon Renner, Emmaus Björkå
 12    22:50.0  5243 Johan Mattsson
 13    23:07.8  5013 Mattias Lindwall
 14    23:26.6  5124 Edvin Wetter
 15    23:48.1  5084 John Dolve, RKU Uppsala
 16    24:17.5  5060 sven-arne persson
 17    24:25.8  5254 Erik Ström
 18    24:35.3  5051 Anders Warberg
 19    24:40.3  5098 Erik Oderstam, Bergsjöskolan
 20    24:46.5  5105 Johan Elldér
 21    24:48.0  5082 Frank Melander, RKU Uppsala
 22    25:15.9  5090 Henrik Björck Wigartz, Mörka Fronten
 23    25:16.1  5025 Victor Ahlquist
 24    25:21.4  5120 Olle Gerdin
 25    25:21.7 10075 Pär Johansson, IK Stern
 26    25:38.9  5045 lars nyberg
 27    25:50.5  5237 Rafael Fogel
 28    25:58.8  5092 Mattias Merking
 29    26:03.6  5009 Jon-Erik Bergqvist
 30    26:14.3  5121 Greger Nilsson
 31    26:15.4  5122 Christer Simfors
 32    26:24.4  5010 Victor Bergqvist, Proletären FF
 33    26:38.9  5232 Björn Palmbring
 34    26:41.2  5118 Axel Bjurklint
 35    26:45.5  5107 Kalle Ohlsson, Ship to Gaza
 36    26:47.7  5125 Martin Eklind
 37    26:54.7  5026 Marcus Jönsson, Proletären FF
 38    27:26.4  5071 Takleab Kibrom, Bergsjöskolan
 39    27:45.9  5252 Leif Olsson
 40    27:46.4  5109 Andreas Chadien, Lilla Bäcken
 41    28:27.9  5080 Andreas Mångberg, Umekamraterna
 42    28:29.8  5075 Anton Söron, Bergsjöskolan
 43    28:34.9  5111 Joakim Falk
 44    28:40.4  5021 Ansari Siamak
 45    28:58.6  5030 Daniel Bäck, Blatte United
 46    29:25.0  5112 Kerry Jonsson
 47    29:37.0  5106 Gunnar Olofsson, Ship to Gaza
 48    29:38.5  5070 Naod Kibrom, Bergsjöskolan
 49    29:47.7  5094 Gunnar Olofsson, Kampen Fortsätter
 50    29:52.3  5087 Erik Kalantar, RKU Uppsala
 51    30:01.7  5066 Dylan Abdali, Bergsjöskolan
 52    30:06.3 10052 Arne Olofsson
 53    30:09.7  5023 Gabriel Thomsson
 54    30:19.0  5076 Pieter Söron, Bergsjöskolan
 55    30:35.4  5016 Sven-Erik Simonsen, Kommunistisk Parti, Danmark
 56    30:36.6  5253 Erik Danielsson, Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken
 57    30:38.7  5113 Daniel Linhart
 58    30:50.2  5068 Lulendo El Mulozi, Bergsjöskolan
 59    30:50.8  5086 Oskar Jansson, RKU Uppsala
 60    30:51.8  5083 Oliver Carlberg, RKU Uppsala
 61    30:53.1  5018 Erik alexandersson
 62    31:11.3  5235 Daniel Tano
 63    31:22.2  5064 Miguel Chihuailaf Alvarez
 64    31:24.4  5239 Johan Karlsson, Nej till Nato Nybro
 65    31:37.2  5050 Fredrik Warberg
 66    31:52.8  5062 Asger Jeppesen
 67    31:58.3   324 Ahmed Ettanji, Emmaus Björkå
 68    32:23.5  5248 Thane Connolly
 69    33:01.2  5065 Danel Wadlert, PFF
 70    33:10.1  5101 Stefan Nilsson
 71    33:13.1  5246 Jan O Björkengren
 72    33:16.6  5231 Benjamin Spik
 73    33:43.9  5072 Kent Lindblad, Bergsjöskolan
 74    33:56.3  5119 Johannes Kilner
 75    34:12.9  5004 Jörgen Lundberg, Sockertoppen IF
 76    34:13.2  5103 László Sall Vesselényi, Emmaus Björkå
 77    34:15.6  5249 Nasty Mohamod
 78    34:23.9  5247 David Niklasson
 79    34:37.4  5003 Bosse Johansson, Göteborgs Hamnarbetares IF
 80    34:44.2  5049 Lars Gerdin
 81    34:51.0  5240 Nikolaj Kofod, Kommunistisk Parti
 82    34:51.5  5251 Jan Hermansson
 83    35:17.7  5085 Max Österman Borg, RKU Uppsala
 84    39:16.7  5081 Jonas Persson, RKU Uppsala
 85    41:26.0  5022 Kjell Corneliusson
 86    42:26.4  5047 Ronald Baude
 87    42:46.4  5073 Greger Mossberg, Bergsjöskolan
 88    45:55.4   201 Abu Moujahed, CYC Shatila Palestina
 89    50:36.9   585 Namn Saknas
 90    52:57.2  5077 Vali Zarjam, Bergsjöskolan
 91    53:59.3  5117 Ghufran Abu Idhrees, Ship to Gaza
 92    57:53.9  5126 Roland Mårtensson
 
Övriga 5 km
Tid      Nr   Namn
29:46.5 5226 Elsa Thell 29:55.2 5225 Noah Teahan
32:04.0 5227 Lo Birgersson 46:09.0 5224 Kajsa Teahan 46:09.4 5229 Linda Teahan
 


Kartor


karta10 km

- Bansträckning 5 km och 10 km (2 varv)

- Så reser du

Årets fredsloppsblad

Facebook

87891Följ Fredsloppet på Facebook!

 

Kontakta Fredsloppet

E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Bengt Frejd 0704-170772
Axel Lyckberg 0704-943293
Henrik Källén 0702-228771
Mikael Ekvall 0737-868097
Anders Gustafsson 0706-156055
Jon Wetteholm 0739-696323

Friday the 15th. Joomla 2.5 Templates.