2015

12032845 10153743393216320 2571340782666340172 o10 km Män:
1) Mikael Ekvall(Strömstad Löparklubb) 30:11.0,

2) Daniel Berggren(Strömstad Löparklubb) 32:28.0,
3) Robin Lindgren(Örgryte IS) 33:52.0,
4) Mohammed Mohamoud(Utby IK Friidrott) 33:58.0,
5) Markus Waerme(Utby IK Friidrott) 34:51.0,
6) Tom Dahlström(Vegan Runners IK) 39:06.0,
7) Matti Wirehag(koopmansgatan bröd och bakverk) 39:20.0,
8) Matti Holstein(Jalle TC Umeå) 39:40.0, 
9) Albin Öst Sandström 40:22.0, 
10) Axel Sundberg 40:51.0,
11) David Sakandelidze 40:54.0,
12) Sylvain Estadieu(Frankrike) 41:04.0,
13) Kristoffer Kellgren 41:13.0,
14) Adam Nyström(Bollsjevikerna) 41:40.0,
15) Axel Lyckberg(Proletären FF) 41:43.0,
16) Jakob Kilner(Proletären FF) 42:18.0,
17) Oskar Willner(Leksand) 42:32.0,
18) Johannes Heberlein 42:41.0,
19) Hannes Norblad(Göteborg) 42:43.0,
20) Andreas Lehmus(Västra Frölunda) 42:57.0,
21) Martin Molin 43:29.0,
22) Johan Abrahamsson(Kullavik) 43:29.0,
23) Pierre Ekvall 43:44.0,
24) Marcelo Liscano 45:46.0,
25) Emil Ekberg(Greiderloppet) 46:11.0,
26) Benoit Ducoin(Koopmansgatan bröd och bakverk) 47:14.0,
27) Felix Falk(Proletären FF) 47:26.0,
28) Linus Segerud(Team Mia) 47:34.0,
29) Håkan Gustafsson 47:39.0,
30) Tony Ekvall 47:44.0,
31) Zoltan Tiroler 48:01.0,
32) Niklas Lindahl 48:04.0,
33) Allan Gerdin 48:18.0,
34) Björn Larsson(Gbg Nivag Thai) 48:20.0,
35) Erik Pettersson(Göteborg) 49:02.0,
36) John Engström 49:20.0,
37) Lars Bryngelsson(Boyle Avenue Runners) 49:22.0,
38) Andreas Hartman 49:40.0,
39) Finn Ternrud(Lerums Gymnasium) 50:01.0,
40) Olle Gerdin 50:06.0,
41) Otto Gerdin 50:11.0,
42) Olof Gradin(Malmö) 50:39.0,
43) Dennis Olsson 50:43.0,
44) Håkan Helzenius 51:00.0,
45) Johan Jensen 51:50.0,
46) Dan Lorén 52:38.0,
47) Anders Låtstedt(Greiderloppet) 52:49.0,
48) Olov Von Hofsten(Greiderloppet) 52:49.0,
49) Fritiof Albin(Göteborg) 53:41.0,
50) Arvid Lorén 54:52.0,
51) Achim Rödner 54:56.0,
52) Walter Martinez(Salvadoranska KulturFörening) 55:08.0,
53) Pär Hallenberg(Kalmar) 55:26.0,
54) Pelle Nordström(Kommunistiska Partiet Jönköping) 55:30.0,
55) Emil Willesson(Göteborg) 55:36.0,
56) Henrik Olofsson(Göteborg) 55:41.0,
57) Mischa Hayman 55:43.0,
58) Joel Opperdoes(Ship to Gaza Malmö) 57:11.0,
59) Ingemar Lund(Sv.Kvbanska Gbg) 57:12.0,
60) Mikael Rosén(Varberg) 58:43.0,
61) Mats Fernström(Proletären FF) 59:10.0,

11041538 1092482827450162 9025929216330507501 o10 km Kvinnor:
1) Tova Norblad(Göteborg) 46:10.0
2) Anna Rignell 46:48.0
3) Matilda Persson 48:30.0,
4) Edit Eliasson 49:28.0,
5) Viktoria Lindström 50:04.0,
6) My Barkensjö 52:04.0,
7) Christina Olsen Lundh(Vänersborg) 54:46.0,
8) Freja Amanda Langevang 55:27.0,
8) Marie Brøndgaard 55:27.0,
10) Greta Arvidsson(Göteborg) 58:20.0,
11) Emma Pizarro(Fred och solidaritet) 01:00:40.0,
12) Karolina Karlborg-Zepeda 01:02:05.0,
13) Tove Gontran 01:02:06.0,
14) Anna Maria Höglund(Göteborg) 01:03:15.0,
15) Lotta Silver(Göteborg) 01:04:44.0,
16) Linnéa Gunnarsdotter 01:06:20.0,

Flickor, 10 år       
1) Tea Nowak
2) Elisa Abrahamsson
3) Ester Tjärnbrink

Pojkar 10 år
1) Abdi Ahmid
2) Abdulahi
3) Dragan Schmibauer

Flickor 12 år
1) Ellen Molin
2) Edda Setterman
3) Engi Alsejbaran

Pojkar 12
1) Wilmer Gillberg Hayman
2) Haidar Al-Amirtaha , Mixgården
3) Fingal Andersson Edwardsson

Kvinnor 5 KM 
1) Yasmin Kidane, HKBK        
2) Karin Emanuelsson
3) Yasmin Olsson, Göteborg

Män 5 KM
1. Ahmed Abdullai, Ullevi
2. Abdikhalag Nooh, Ullevi           
3. Alexander Waerme, Ullevi
 
 

Kartor


karta10 km

- Bansträckning 5 km och 10 km (2 varv)

- Så reser du

Årets fredsloppsblad

Facebook

87891Följ Fredsloppet på Facebook!

 

Kontakta Fredsloppet

E-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Bengt Frejd 0704-170772
Axel Lyckberg 0704-943293
Henrik Källén 0702-228771
Mikael Ekvall 0737-868097
Anders Gustafsson 0706-156055
Jon Wetteholm 0739-696323

Friday the 15th. Joomla 2.5 Templates.